Pazartesi, Şubat 26, 2024

Başoda: “Lübnan’daki mülteci çocukların durumu içler acısı”

En Çok Okunanlar

Hasene Vakfı Danimarka Şube Başkanı Harun Başoda, vakıf olarak yürüttükleri faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Başoda, fakir ve kimsesizlere umut olmak için çalıştıklarını söyledi

Hasene Vakfı Danimarka Sorumlusu Harun Başoda, vakıf tarafından yürütülen faaliyetlere dair NordicTurk’e özel açıklamalarda bulundu.

2023 sonunda Lübnan’da gerçekleştirdikleri yardım kampanyasına değinen Başoda, bölgedeki izlenimlerine ilişkin görüşlerini aktardı.

Öte yandan Danimarka’da yaşayan vatandaşların yardım konusunda oldukça cömert olduklarını dile getiren Başoda, yardımda bulunmak isteyen kişilerin nasıl bağışta bulunacaklarına dair bilgiler paylaştı.

Başoda şunları anlattı:

“Sabit olarak yapmış olduğumuz kampanyalar kapsamında; kumanya, kurban kampanyaları, kış yardımları ve bunların yanında yaklaşık 500 yetim, Afrika’da 100’e yakın kuyu projelerimiz var. Diğer kalıcı projelerimiz inşallah yakın tarihte Nijerya’da 100 çocukluk yetimhane çalışmaları tamamlanacak.

Yakın bir zaman önce Lübnan’a giderek kumanya kampanyası gerçekleştirdik. Maalesef ülkenin ekonomik durumu ve oradaki mültecilerin durumu gerçekten içler acısı. Götürmüş olduğumuz kumanyaları dağıttık. Bazı mültecilerin durumu diğerlerinden daha kötü durumda.

Önceden gelen Filistinlilerin gecekondu olarak başlarını soktukları yerler var ama yeni gelenler ve Suriye’den gelenlerin durumları gerçekten içler acısı.

Yardımları teslim ettiğimiz çadırların içerisinden çıktıktan sonra sevinç çığlıkları atan, ‘yarın tavuk yiyebileceğiz’ diye bağıran çocuklar orada görmüş olduk.

Ayaklarında doğru dürüst ayakkabı, çorap olmayan ve giyecekleri, yiyecekleri olmayan insanlar var. Annenin birisi ne bulduysa yemek yapmış, akşam üzeri kumanya paketi gelecek diye çocuklar o yemeği yememişler.

Bizim çocuklarımız burada seçici olabiliyor. Orada konserveler, peynirler çıktığında nasıl sevindiklerini görüyoruz. Bölgedeki durum şu an Afrika’dan daha kötü durumda.

Danimarka’daki gönüllü bağışçılarımızdan gelen yardımlarla ihtiyaç sahiplerine yardımlar ulaştırıyoruz. Kampanya kapsamında 400 kron olan bir paketimiz var.

Hasene’miz halkımızın güvenini kazandı. Elhamdülillah, halkımızın her kesimi oldukça cömert davranıyor. Danimarkalılardan, Arap, Türk ve Pakistanlı kardeşlerimizden bağışlar geliyor ve de biz bu bağışları gözlemciler olarak götürüyoruz.

Biz partner kurumlarla çalışıyoruz. Bazı yerlere girmek o kadar kolay değil. Partner kurumlarımız altyapıyı orada oluşturuyor. Paketler dağıtılacaksa, kurban alınacaksa oradan satın alınıyor ve biz Danimarka’dan gözlemci gönderiyoruz.

Yardımların dağıtımı yerinde izleniyor.

Yardımların amacı fakir ve kimsesiz insanların yanında bir umut olmak. Çünkü vermiş olduğumuz bir yardım onlara çok uzun bir süre yetmeyecektir.

Biz onların yanında olarak dayanma gücü olmak için çalışıyoruz. Bir nebze olsun ağırlığı üzerlerinden almak istiyoruz. Gerçekten varlık içerisindeyiz. Fakir, fukaraların yanında olalım.

Bu bağlamda daha duyarlı olmamız gerekiyor. Bunun bir vebali var. Cömert olalım. Rabbim, verilenin yerini dolduracaktır.

İnsanlar gerek hesap numaralarımız, Mobilepay numaralarımız ve gerekse Hasene’mizin ofisinde nakit olarak yardımlarını teslim edebilirler.

Web sayfamız üzerinden de yardımda bulunabilirler. Ayrıca web sayfamıza bakıldığında tüm yapmış olduğumuz yardımların nereye gittiği, kuyuların nerelerde açıldığı, hangi ülkelere gözlemcilerin gittiği gibi birçok şey görülebilir.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber