Pazartesi, Şubat 26, 2024

Danimarka hükümetine “İsrail’e silah ihracatını durdurun” çağrısı

En Çok Okunanlar

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında sivillere zarar verdiği gerekçesiyle Hollanda’da temyiz mahkemesinin, Hollanda’nın İsrail’e F-35 parçası satışının durdurulması yönünde karar almasının ardından Danimarka’da da İsrail’e silah satışının durdurulması konusu gündeme geldi.

Hollanda’da alınan kararın ardından açıklamalarda bulunan Danimarka Meclisi Üyesi (Sosyal Liberal Parti, Radikale Venstre) Christian Friis Bach, Danimarka hükümetinin İsrail’e silah ihracatını durdurması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile konu ile ilgili istişare yapmaya hazır olduklarını dile getiren Bach’ın Danimarka devlet medya kuruluşu DR’de yer alan açıklamaları şu şekilde:

“Danimarka hükümeti üzerine düşen sorumluluktan kaçmamalıdır ve İsrail’e askeri teçhizat ihracatına son vermelidir.

Danimarka’ya ait silahların, silah parçalarının insan hakları veya uluslararası hukuk ihlali riskinin bulunduğu Gazze’de yer alması Danimarka için bir problemdir.

Bu konuda da gereken adımları atmak hükümetin görevidir. Hükümete, İsrail’e silah ihracatına son vermesi yönünde acilen karar vermeleri konusunda çağrıda bulunuyorum.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber