Pazar, Şubat 25, 2024

Balayını Türkiye’de yapmıştı: Kraliçe 2. Margrethe tahtı bırakıyor

En Çok Okunanlar

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, geleneksel yeni yıl konuşmasında tahttan çekileceğini açıkladı.

Danimarka’nın iki devlet televizyonu DR ve TV2’den canlı yayınlanan konuşmasında 2023’te yaşanan olaylara yer veren Kraliçe 2. Margrethe, hiç beklenmedik ve sürpriz kararını da konuşmasında duyurdu.

Danimarkalılar’a duygusal bir veda hazırlayan Kraliçe 2. Margrethe, şöyle konuştu:

“14 gün sonra Danimarka Kraliçesi olalı 52’inci yılımı dolduracağım. Bu kadar uzun bir zaman hiçbir insan için, hatta benim için bile iz bırakmadan geçmiyor! Zaman geçiyor ve “hastalıklar” artıyor. Artık bir zamanlar başa çıkabildiğiniz şeylerle başa çıkmıyorsunuz.

Bu yılın şubat ayında kapsamlı bir bel ameliyatı geçirdim. Benimle ilgilenen yetenekli sağlık personeli sayesinde her şey yolunda gitti. Elbette operasyon aynı zamanda gelecek hakkında da düşünmeyi doğurdu; sorumluluğu gelecek nesle bırakmanın zamanı gelip gelmediği.

Artık doğru zaman olduğuna karar verdim. 14 Ocak 2024’te, sevgili babamın yerine geçtikten 52 yıl sonra, Danimarka Kraliçesi olarak görevimden ayrılacağım. Tahtı oğlum Veliaht Prens Frederik’e bırakıyorum.”

“Danimarka’nın her yerinde karşılaştığım samimiyet ve konukseverlik için teşekkür ederim.” diye sözlerini sürdüren Kraliçe 2. Margrethe, konuşmasının son bölümünü “teşekkür” etmek için ayırdığını söyledi.

Fotoğraf: © Kongehuset

Kraliçe 2. Margrethe şu ifadeleri kullandı:

“Bu gece öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Yıllar boyunca gördüğüm yoğun sıcaklık ve destek için teşekkür ederim. Birlikte çalışmanın her zaman ödüllendirici olduğu değişen hükümetlere ve beni her zaman güvenle karşılayan Danimarka Parlamentosuna teşekkür ederim.

Günlük yaşamda olduğu kadar özel etkinliklerde de beni ve ailemi sevgi dolu sözler ve düşüncelerle kuşatan çok çok sayıda insana teşekkür etmeliyim. Bu yıllar bir dizi mücevher haline geldi.

Yıllar boyunca aldığım destek ve yardım, görevimi yerine getirebilmemde belirleyici oldu. Yeni kraliyet çiftinin de benim gördüğüm güven ve sevgiyle karşılanacağını umuyorum.

Bunu hak ediyorlar! Danimarka bunu hak ediyor!”

Kraliçe 2. Margrethe, konuşmasının son bölümünü 52 yıldır yaptığı gibi, “Tanrı Danimarka’yı korusun” ve “Tanrı hepinizi korusun” sözleriyle tamamladı.

Kraliçe 2. Margrethe, Veliaht Prens Frederik ve ailesi ile birlikte. Fotoğraf: © Kongehuset / Dennis Stenild

52 yıldır tahtta

Babası Danimarka Kralı 9. Frederik ve annesi İsveç Prensesi İngrid olan Kraliçe 2. Margrethe, 16 Nisan 1940 yılında dünyaya geldi.

Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid adı verilen Kraliçe 2. Margrethe, 14 Mayıs 1940 yılında Kopenhag’ın Holmen Kilisesi’nde vaftiz oldu.

Danimarka Kralı 9. Frederik’in ilk çocuğu olan 2. Margrethe’nin, kendisinden sonra doğan kardeşlerinin de kız olması nedeniyle, Danimarka’da 27 Mart 1953 yılında “Taht Yasası”nda değişikliğe gidildi ve kız çocuklarının da tahtın varisi olabileceği kanunla sabitlendi.

Kraliçe 2. Margrethe, Veliaht Prenses iken 10 Haziran 1967 yılında Fransız diplomat olan Henri Marie Jean André greve de Laborde de Monpezat ile evlendi.

Çift balayı için Türkiye’yi seçmişti. Çift, Türkiye’de, İstanbul’un yanı sıra Kuşadası ve Antalya’yı da kapsayan 4-5 haftalık bir balayı yapmıştı.

2014 Yılında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Danimarka’ya yaptığı resmi ziyarette, Kraliçe 2. Margrethe’ye balayıyla ilgili haberlerin yer aldığı Milliyet Gazetesi‘ni hediye etmişti.

Prens Henrik, 13 Şubat 2018’de yaşamını yitirmişti.

Prens Joachim ve ailesi. Fotoğraf: © Kongehuset / Emmanuel Aguirre

Kraliçe 2. Margrethe’nin Prens Henrik’ten 26 Mayıs 1968 yılında ilk çocuğu Prens Frederik (Frederik André Henrik Christian) dünyaya geldi.

Prens Henrik ve Kraliçe 2. Margrethe’nin, ikinci çocukları Prens Joachim (Joachim Holger Waldemar Christian) ise 7 Haziran 1969 yılında dünyaya geldi.

Veliaht Prenses Margrethe, 1972 yılında babası Danimarka Kralı 9. Frederik’in vefat etmesiyle birlikte 14 Ocak 1972’de tahta çıkarak Kraliçe 2. Margrethe ünvanını aldı.

Kraliçe 2. Margrethe’nin büyük oğlu Prens Frederik ise ‘Veliaht Prens’ unvanı aldı.

14 Ocak 2024’te tahtta 52’nci yılını kutlayacak olan Kraliçe 2. Margrethe, yerini büyük oğlu Veliaht Prens Frederik’e devredecek.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber