Cumartesi, Mart 2, 2024

Danimarka Kraliyet Ailesi’nde ‘gizli hediye’ dönemi sona erdi

En Çok Okunanlar

Danimarka’da Kraliyet Ailesi tarafından hediye olarak alınan pahalı arabalar, sürat teknesi ve kıyafetler ülkede tartışmalara neden olmuştu.

Pahalı hediyeler alarak eleştirilerin hedefi haline gelen Kraliyet Ailesi, hediye alma esaslarında değişikliğe gitti.

Yapılan değişikliklere göre, verilen ve alınan hediyeler şeffaf bir şekilde her yıl Ağustos ayında kamuoyuyla paylaşılacak.

Kraliyet üyelerine verilen veya Kraliyet üyeleri tarafından alınan bedeli düşük olan hediyeler kamuoyuna açıklanmayacak.

Konu ile ilgili olarak Kraliyet Ailesi’nden yapılan bilgilendirmede, özel şirketlerden hediye alınmayacağı belirtilirken, kişisel nitelikte olan hediyelerin kamuoyuyla paylaşılmayacağı kaydedildi.

“Değişiklik memnuniyet verici”

Alınan kararlara dair Danimarka devlet medya kuruluşu DR’ye değerlendirmelerde bulunan Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) Danimarka Şube Başkanı Jesper Olsen, Kraliyet Ailesi yapılan değişikliklerin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Bazı kararlarda kesinlik belirtilmediğini belirten Olsen, ‘Kraliyet Ailesi’nin arkadaşlarından alınacak hediyelerin yayınlanmaması’ kararını ‘gri bir alan’ olarak nitelendirerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Alınan yeni kararların olumlu olduğunu söyleyebilirim. Kraliyet Ailesi mensuplarının özel şirketlerden hediye almayacak olması da memnun edici bir karar.

Ancak alınan yeni kararlarda istisnai bazı durumlar var. Örneğin, Kraliyet Ailesi mensuplarının arkadaşlarından alacağı hediyelerin yayınlanmaması gibi. Peki, Kraliyet Ailesi’nin arkadaşları kimler? Buradaki kararın daha belirgin ve kesin olması gerekirdi.

Yeni hediye alma esaslarının işe yarayıp, yaramayacağını bize zaman gösterecek.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber