Pazartesi, Şubat 26, 2024

Danimarka, Kur’an’ı Kerim’in yakılmasını yasakladı

En Çok Okunanlar

Danimarka’da kutsal kitapların yakılması yasaklandı.

Danimarka Parlamentosu’nda 3’üncü defa görüşülen ve yasalaşması için oylamaya sunulan kutsal kitaplara yönelik uygunsuz hareketleleri yasaklayan tasarı, 94 milletvekilinin desteğiyle yasalaştı.

77 milletvekili yasa tasarına karşı oy kullanırken 179 sandalyeli Danimarka Parlamentosu’nda 171 milletvekili oylamaya katıldı.

Hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti, Liberal Parti Venstre ve Ilımlı Parti’nin (Moderaterne) yanı sıra Sosyal Liberal Radikale Venstre da yasanın meclisten geçmesi için destek verdi.

Danimarka’da ‘Kuran Yasası’ olarak bilinen yasaya göre, Kur’an-ı Kerim, İncil, Tevrat gibi kutsal kitapların yakılması, üzerine basılması ve yırtılması ve benzeri uygunsuz hareketler yasaklanmış oldu.

Muhalefet kutsal kitaplara yönelik saldırıları ifade özgürlüğü olduğunu savunurken, hükümet ise Kur’an-ı Kerim yakılmasının provakasyon olduğunu ve toplumda ayrımcılığı tetiklediğini bildirmişti.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber