Cumartesi, Mart 2, 2024

Danimarka’da bir belediyede daha sigara yasağı

En Çok Okunanlar

Danimarka’da tütün ve tütün mamullerinin kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

İlk olarak 2019 yılında Güney Danimarka’da bulunan belediyelerin işbirliğiyle başlatılan uygulamayla, belediyelerde ve belediyenin iştiraki olduğu işyerlerinde mesai saatleri içerisinde sigara kullanılması yasaklanmıştı.

Güney Danimarka’daki belediyelerden Tönder Belediyesi de uygulamaya katıldı.

Böylece Region Syddanmark bölgesindeki 22 belediye de uygulamaya dahil oldu.

2023 yılına gelindiğinde Danimarka’daki 98 belediyeden 83’ünde ‘dumansız çalışma saatleri’ uygulaması başlatılırken, Danimarka Kanser Derneği’nden yapılan açıklamada uygulamadan duyulan memnuniyet dile getirildi.

“Çalışma ortamları artık daha sağlıklı”

‘Dumansız çalışma saatleri’ uygulamasına katılan belediye sayısının yüksek olduğunu söyleyen Danimarka Kanser Derneği Tütün Kullanımını Önleme Birimi Başkanı Niels Them Kjaer, şu değerlendirmede bulundu:

“Vatandaşların belediyelerde sigara içilmemesi gerektiği yönünde talepleri vardı ve belediyeler de bu talebe ‘dumansız çalışma saatleri’ uygulamasıyla karşılık verdi.

Bu uygulamanın başlatılmasından ve ülke genelinde yayılmasından dolayı memnunum.

Dumansız çalışma saatleri uygulamasıyla birlikte artık çalışma ortamları daha sağlıklı.

Ayrıca bu uygulama ile sigarayı bırakmak isteyen çalışanlara destek olunmakla birlikte, çalışanların işyerinde sigaraya başlamalarının da önüne geçiliyor.

Uygulamaya dahil olmayan birkaç belediye var, onların da olumlu sonuçlar elde edebilecekleri bu uygulamayı hayata geçirmelerini temenni ediyorum.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber