Pazar, Şubat 25, 2024

Danimarka’da cinsel şantaja uğrayanların sayısı 2 kat arttı

En Çok Okunanlar

Danimarka’da cinsel şantaja uğrayanların sayısında artış yaşanıyor.

Dünyanın refah seviyesi en yüksek bölgesi olarak gösterilen İskandinavya’da cinsel taciz ve tecavüze maruz kalanların sayısı artıyor.

Danimarka’da şantajcılar, kendilerine çıplak fotoğraflar göndermeye ikna ettikleri gençleri hedef alarak, özel fotoğrafların sosyal medyada yayınlanmaması için para istiyorlar.

Edinilen bilgilere göre, Danimarka’da cinsel taciz ve şantaja uğrayanların sayısı 2 kat arttı.

Danimarka Ulusal Suç Önleme Merkezi’nin paylaştığı verilere göre, 2022 yılında polise 600 cinsel şantaj ihbarı gelirken, 2023 yılında 1200 ihbarda bulunuldu.

Cinsel şantaj ihbarlarının büyük çoğunluğunu 15-29 yaşlarındaki erkek çocukları ve genç erkekler oluşturuyor.

“Bu artış rahatsız edici”

Paylaşılan rakamlara dair değerlendirmelerde bulunan Danimarka Ulusal Suç Önleme Merkezi’nde komiser olarak görev yapan Flemming Kjaerside, cinsel şantaja uğrayanların sayısında yaşanan artışın rahatsız edici olduğunu söyledi.

Şantajcıların organize bir şekilde suç işlediklerini ifade eden Kjaerside şunları kaydetti:

“İnternet şantajcılarının uzmanlaşmış, takip edilmesi zor, yurt dışında faaliyet gösteren organize suç şebekesi olduğundan şüpheleniyoruz.

Hiç ihbar edilmeyen çok sayıda cinsel şantaj vakasının olduğunu düşünüyorum. Çünkü gençler, başlarına gelen olayın son derece utanç verici olduğu düşüncesiyle ihbarda bulunmakta isteksiz davranıyorlar.

Cinsel şantaj olayları ile mücadele noktasında gençlere ve ailelere yönelik çalışmalarımızı arttıracağız. Cinsel şantaja son vermek için gençleri ve aileleri bilinçlendirmek amacıyla çevrimiçi toplantılar düzenleyeceğiz.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber