Pazar, Şubat 25, 2024

Danimarka’da gardiyanlara ödenen tazminatta yeni rekor

En Çok Okunanlar

Danimarka’da faaliyet gösteren Ceza İnfaz Koruma Memurları Sendikası, iş kazası yaşayan üyeleri için, 2023 yılında toplam değeri yaklaşık 182 milyon kron (806 milyon lira) tazminat kazandı.

2022 yılında 159 milyon kron (704 milyon lira) tazminat kazanan Sendika’nın 2023 yılında kazandığı rakam yeni bir rekor oldu.

Ceza İnfaz Koruma Memurları Sendikası Başkan Yardımcısı Mette Frets, bu rakamların cezaevlerindeki çalışma ortamının problemli olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Her geçen yıl tazminat miktarının arttığına dikkat çeken Frets, cezaevlerindeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi durumunda ciddi manada tasarruf edilebileceğini ifade etti.

Tazminattaki en büyük pay zihinsel yıpranmanın oldu

Ödenen tazminat miktarındaki en büyük payın zihinsel yıpranmaya ayrıldığı belirtiliyor.

Cezaevinde çalışan memurlarda kaygı, depresyon, stres ve kişilik bozukluğu gibi problemlerin meydana geldiği ifade ediliyor.

Öte yandan memurların, mahkumların intihar etmelerinden ve tehditlerden de oldukça olumsuz etkilendiği yönünde görüşler paylaşılıyor.

Sendika sekreteri Rene Larsen, “Küçük bir şey bile bardağın taşmasına neden olabilir. Bir kişinin elbette sınırları vardır” dedi.

Tazminat süreci nasıl işliyor?

Cezaevi çalışanlarının tazminat elde edebilmeleri için öncelikle yaşadıkları problemin işten kaynaklandığını ispat etmeleri gerekiyor.

Maruz kalınan olayların belgelenmesinin ardından dava süreci başlıyor.

Davalar, 5 yıl veya daha uzun sürebiliyor.

Danimarka Ceza İnfaz Kurumu ülkedeki en yüksek sigorta katkısını ödeyen kurum olarak öne çıkıyor.

İş Piyayası Mesleki Hastalıklar Sigortası’na bir gardiyan için 8 bin 425 kron (37 bin 300 lira) ödüyor.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber