Pazartesi, Şubat 26, 2024

Danimarka’da ırkçı kampanya: Ortadoğu’ya tek yön uçak bileti

En Çok Okunanlar

Danimarka Halk Partisi Gençlik Kolları’nın “Danimarka’dan Ortadoğu’ya Tek Yön Uçak Bileti” el ilanları dağıtması tepkilere neden oldu.

Danimarka’da okulların 8’inci, 9’uncu ve 10’uncu sınıflarının katıldığı “Okul Parlamento Seçimi”nde öğrencilere yönelik partilerin gençlik kolları tarafından hazırlanan kampanyalar sürerken, Danimarka Halk Partisi Gençlik Kolları’nın okullarda dağıtmaya başladığı el ilanları “ırkçı” ve “ayrımcı” olduğu gerekçesiyle tepki çekti.

Danimarka Halk Partisi Gençlik Kolları tarafından hazırlanan ve uçağa biniş kartını andıran el ilanında, kalkış noktasında Danimarka, varış noktasında ise Ortadoğu yazıyor.

İsim kısmında ise Arapça olarak “toplumsal davranışları uygunsuz göçmen” yer alıyor.

Tarih olarak ise “hemen” yazan el ilanının en üst kısmında ise “Danimarka Halk Partisi Gençlik Kolları (DFU) geri gönderme politikası” ibaresi dikkat çekiyor.

Siyasi partilerden tepki

Sözde uçak biniş kartının sosyal medyada ve Danimarka basınında gündem olmasıyla birlikte tepkiler gecikmedi.

Sosyal Liberal Parti Milletvekili Samira Nawa kampanyayı “iğrenç” olarak nitelendirdi.

Alternatif Parti’den siyasetçi Marius Enzo Drouin-Mortensen ise kampanyanın çocuk ve genç yaştaki öğrencilere yönelik olmasına dikkat çekti.

Drouin-Mortensen, “Çocukların ve gençlerin bu kadar ırkçı ve ayrımcı bir el ilanını görecek olması çok kötü ve üzücü” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Okul yöneticilerinden tepki

Okullar Yöneticileri Derneği Başkanı Claus Hjortdal tarafından yapılan yazılı açıklamada, Danimarka Halk Partisi Gençlik Kolları’nın sakin geçen okul seçimlerinin önüne geçmesi eleştirildi.

Hjortdal şu ifadeleri kullandı: “Öğrencilerin zaten tartışacakları pek çok materyal var ve biz, okul çocukları için belirli bir grup vatandaşı dışlayan bir kampanya yürütmenin utanç verici ve yanlış olduğunu düşünüyoruz.”

Stövring’deki Karensminde Okulu ise Danimarka Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanı Joachim Mortensen’in kendi okullarında el ilanlarını dağıtmasına izin vermedi.

“Hedefimiz çocuklar değil”

Danimarka Halk Partisi Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve sözde biniş kartının fikir babası Laura Guldager ise Danimarka basınına yaptığı açıklamada amaçlarının suç işlemiş yabancı kökenliler olduğunu ve Ortadoğu kökenliler ile çocuklar ve gençler olmadığını söyledi.

Guldager, biniş kartını andıran el ilanının arka sayfasında suç işlemiş göçmenleri hedeflediklerinin açıkça yazdığını vurguladı.

Okul Parlamento Seçimleri

Danimarka’da her iki yılda bir düzenlenen ‘Okul Parlamento Seçimleri’ 3 hafta boyunca sürüyor.

3 hafta içerisinde öğrenciler ve partilerin gençlik kollarının da katılımıyla okullarda siyasi tartışmalar düzenleniyor.

3 haftanın ardından öğrenciler oy pusulalarında yer alan partilere oy kullanabiliyor.

8., 9. ve 10. Öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen seçimlere bu yıl 96 belediyeden 710 okuldaki 71 bin öğrenci katılacak.

1 Şubat 2024’te yapılacak “Okul Parlamento Seçimleri” normal seçimlerde olduğu gibi Parlamento binasında düzenlenecek seçim gecesi eğlencesi ile sona erecek.

“Okul Parlamento Seçimleri”nin amacı olarak öğrencilere siyasi pozisyon oluşturmanın ne anlama geldiği konusunda deneyim kazandırmanın yanı sıra kendi pozisyonlarını savunma konusunda deneyim kazandırmak ve Meclis’e aday olabilecek siyasi partileri tanımak olarak gösteriliyor.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber