Pazar, Şubat 25, 2024

Danimarka’da kuş gribi paniği: 62 bin hayvan itlaf edilecek

En Çok Okunanlar

Danimarka’da kuş gribi vakalarına yenileri eklendi.

Danimarka Veterinerlik ve Gıda İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, Sjaelland (Okunuşu: Şiyelend) ve Jylland’de (Okunuşu: Yülend) toplam 62 bin kümes hayvanında kuş gribine rastlandığı ifade edildi.

2 bölgede kuş gribi salgını ilan edilirken, Sjaelland’da 40 bin hindinin ve Jylland’de 22 bin tavuğun itlaf edileceği bilgisi paylaşıldı.

Sjaelland ve Jylland’de kuş gribi vakalarının görülmesinin ardından vaka artışının önüne geçilmesi amacıyla 3 kilometrelik koruma ve 10 kilometrelik gözetim bölgesi oluşturuldu.

Vakaların görüldüğü iki bölgede kümes hayvanlarına yönelik karantina uygulanırken, hayvanların itlaf edilmesinin ardından en erken 30 gün içerisinde karantinanın kaldırılabileceği ifade edildi.

“Vakaların kaynağı yabani kuşlar”

Kuş gribi vakalarının görüldüğü bölgelerdeki son durumu paylaşan Danimarka Veterinerlik ve Gıda İdaresi Başkanı Mette Kirkeskov Sie, riskin ortadan kaldırılması için itlaf çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Çiftlik sahiplerinin ve kümes hayvanı üreticilerinin Danimarka Veterinerlik ve Gıda İdaresi’nin yapacağı duyuru ve çağrılara kulak vermeleri gerektiğini belirten Sie açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yaptığımız analizler sonucunda Sjaelland’da bulunan Ruds-Vedby yakınlarındaki bir çiftlikteki 40 bin hindide bulaşıcı ve ölümcül kuş gribine yakalandıklarını tespit ettik.

Ayrıca, Jylland’de bağlı Tinglev’de bulunan çiftlikteki 22 bin tavukta da kuş gribi tespit edildi. Bu iki büyük salgın da endişe verici bir boyutta.

2 bölgede de kuş gribi vakalarının kaynağı olarak yabani kuşlardan yayılan bir enfeksiyon olduğunu düşünüyoruz.”

Kümes hayvanı ithalatı kaldırılabilir

Karantina bölgelerinin dışında kalan bölgelerden kümes hayvanı, kümes hayvanı eti ve yumurta ihracatının devam edebileceği belirtilirken, Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelerden kümes hayvanı ürünlerinin ithalatının kaldırılması konusunun gündemde olduğu kaydedildi.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber