Pazar, Şubat 25, 2024

Danimarka’da yabancı devlet bayrakları da göndere çekilebilecek

En Çok Okunanlar

Danimarka Yüksek Mahkemesi (Yargıtay), Danimarka bayrağının yanı sıra yabancı ülke bayraklarının da direklerde göndere çekilebileceğine hükmetti.

Ülkede tartışmaları beraberinde getiren karara göre, isteyen mülk sahibi evinin bahçesine diktiği bayrak direğinde başka bir ülkenin bayrağını açabilecek.

Danimarkalı milletvekilleri kararın ‘şoke’ edici olduğunu açıklarken, bazı milletvekilleri de yasaların yeniden düzenlenmesi gerektiğine işaret ederek, başka devletlerin bayraklarının göndere çekilmesinin önüne geçilmesi çağrısında bulundu.

Fredericia’da Türk Bayrağı göndere çekildi

Kararın açıklanmasının ardından, harekete geçen Fredericia Türk Kültür Derneği Yönetim Kurulu, dernek binasının bulunduğu bahçede, Danimarka bayrak direğinin bulunduğu direğin yanındaki bayrak direğinde Türk bayrağını göndere çekti.

Türk Bayrağı’nın göndere çekilişini sosyal medyada paylaşan Fredericia Türk Kültür Derneği Yönetim Kurulu’nun bu paylaşımı takipçiler tarafından beğeniyle karşılandı.

Olayın geçmişi

Kolding yakınlarında ikamet eden Martin Hedegaard’a evinin bahçesindeki bayrak direğine Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Bayrağını izinsiz astığı için 2018 yılında dava açılmıştı.

Şehir mahkemesi Hedegaard’u suçsuz bulurken bir üst mahkeme olan bölge mahkemesi Hedegaard’u suçlu bulmuştu.

Yüksek Mahkemeye taşınan dava geçtiğimiz günlerde karara bağlandı.

Yüksek Mahkeme, yabancı bir ülkenin bayrağının asılmasını ülke güvenliği açısından tehlikeli olmadığına hükmederken bu eylemin düşünce özgürlüğü kapsamına değerlendirdiğini ifade etti.

Mahkeme ayrıca yabancı bir ülkenin bayrağının asılmasını suç sayan 1915 tarihli yönergenin iptali için Adalet Bakanlığına emir gönderdi.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber