Pazartesi, Şubat 26, 2024

Danimarka’da yeni trend: Çok kültürlü mezuniyet kutlamaları

En Çok Okunanlar

Danimarka’da liseyi bitiren gençlerin tarihi mezuniyet kutlamaları her geçen yıl daha renkleniyor. Yabancı kökenli öğrenciler bu kutlamalara kendi geleneklerini de ekleyince ortaya multikültürel dediğimiz çok kültürlü bir manzara karşımıza çıkıyor.

Her yıl liseyi bitiren yaklaşık 40.000 öğrenci, haziran ayının son haftasında Danimarka sokaklarını renkli kamyonlar eşliğinde korna seslerine boğuyorlar.

Lise mezuniyet şapkasını takmaya hak kazanan öğrenciler toplanma bölgesinden bugüne özel süslenen kamyonetler gelenek kapsamında öğrencilerin ailelerini ziyaret ederek kendilerine özel hazırlanan birbirinden lezzetli yiyeceklerden tadarak hem eğleniyor hem de tebrikleri kabul ediyorlar. Öğrenciler her durakta yaklaşık 20-30 dakika arasında vakit geçiriyor.

Her öğrenci kendi ülkesinin sembollerini taşıyarak kutlamalara katılıyor. Bu sembollerin başında ise bayrak geliyor. Yabancı kökenli öğrenciler köken ülkelerinin bayraklarını boyunlarına asarak gün boyu bayrakla dolaşıyorlar. Yabancı kökenli öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu liselerin kutlama otobüsleri haliyle birçok ülkenin bayrağı ile rengarenk çok uluslu bir görüntü veriyor.

Kutlamalarda ilginç kurallar da yok değil. Bu kuralların en ilginci; lisenin en başarılı öğrencisi kamyonetin ilk hareket noktasında başlayarak uğranacak ilk aileye kamyonun arkasından yaya olarak yürüyor. Bir diğer ilginç kural ise taktıkları mezuniyet şapkasının çapı en küçük olan ile en büyük olan öğrenciler arkadaşlarına içecek ısmarlıyorlar.

Lise öğrencilerine yönelik bu kutlama geleneği 19. Yüzyılın başlarında başlamış ve günümüze kadar gelişerek gelmiştir. Önceleri at arabaları ile Kopenhag Yeni Kraliyet Meydanında (Kongens nytorv) heykelin (V. Frederik) etrafında dolaşarak ve dans ederek başlayan bu gelenek zamanla tüm ülkede yaygın hale gelmiştir. 20. Yüzyılın başlarından ortalarından itibaren at arabaları yeni kutlamaya özel dekore edilmiş eski kamyonlar almıştır.

200 yüzyıldan fazla geçmişi olduğu varsayılan bu ilginç gelenek tarih boyunca hiç aksatılmadan devam edilmiştir. 1940-1945 yıllarında yaşanan Nazi işgalinde meydanlarda yasaklanmasına rağmen bu gelenek devam ettirilmiştir. Mezun olan liseliler bugünkü Magasin Nord adlı alışveriş merkezinin içine yapılan suni at heykeli etrafında dans ederek geleneklerini yerine getirmişlerdir.

Hatta tüm dünyada etkili olan insanları evlerine hapseden koronavirüs döneminde dahi açık ve kapalı mekanlarda tüm gösteri ve eğlenceler yasaklanırken bu gelenek bazı düzenlemelerle getirilerek yasak kapsamında dışında bırakılmıştır.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber