Pazar, Şubat 25, 2024

Danimarka’daki yardım kuruluşlarından UNRWA’ya destek

En Çok Okunanlar

Danimarka’da faaliyet gösteren 9 sivil toplum kuruluşu, Danimarka hükümetinin Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) desteğin sürdürülmesi yönündeki kararını desteklediklerini açıkladı.

Oxfam Danmark, SOS Børnebyerne, Planbørnefonden, International Media Support, Mellemfolkeligt Samvirke, DIGNITY, Dansk Flygtningehjælp, Folkekirkens Nødhjælp, Red Barnet adlı organizasyonlardan yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Danimarka yardım kuruluşları olarak, Danimarka’nın ve aralarında Norveç, Fransa, Belçika, İrlanda ve İspanya’nın da bulunduğu diğer bazı ülkelerin, BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) desteği sürdürme kararını destekliyoruz.”

Açıklanan bildiride Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma da atıfta bulunularak şöyle denildi:

“UNRWA çökerse zaten son derece kritik olan insani durum tamamen patlayacak. ”

“UNWRA Gazze Şeridi’ndeki en büyük yardım aktörüdür”

Danimarkalı sivil toplum kuruluşları, UNWRA’nın Gazze Şeridi’ndeki en büyük yardım aktörü olduğunu vurguladı ve başka hiçbir kuruluşun yerini tutamayacağının altını çizdi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“UNRWA, gıda, su, temizlik ve aşılardan salgın hastalıkların sınırlandırılmasına kadar her konuda 2 milyondan fazla insanın hayatta kalması için kesinlikle çok önemli bir rol oynuyor.
UNRWA şu anda Gazze Şeridi’nde ülke içinde yerinden edilmiş 1 milyondan fazla Filistinliye de barınak sağlıyor. Örgüt aynı zamanda mevcut çatışmalarda da sürekli saldırılara maruz kalıyor. 145 kadar okul, yardım deposu ve diğer binalar yıkıldı, 152 işçi hayatını kaybetti.”

“İddialar soruşturulmalı”

UNRWA personeline yönelik iddiaların soruşturulması gerektiğine yer verilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“UNRWA personeline yönelik iddialar ciddidir ve soruşturulmalıdır. Ancak insani yardım aktörleri olarak, bazı ülkelerden gelen fonların aniden askıya alınmasını, çok önemli insani çabaların tehlikeye atılması olarak büyük bir ciddiyetle görüyoruz.”

“Kınıyoruz”

Sivil toplumun alınan kararlardan dolayı cezalandırıldığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

“Danimarka yardım kuruluşları olarak, insani yardıma erişimi engelleyen tüm eylemleri kınıyor ve Danimarka hükümetinin, kıtlığın eşiğinde olan ve çökmekte olan bir sağlık sisteminde hastalık salgınlarıyla karşı karşıya olan, insanlık dışı baskılara maruz kalan sivil nüfusun toplu olarak cezalandırılmasını önleme kararını destekliyoruz.

Danimarka’nın, sivil halkın zamanımızın en kötü insani felaketlerinden birinde hayatta kalmasına yardımcı olmak için UNRWA’nın hayati önem taşıyan çalışmalarını desteklemeye devam etme kararının arkasındayız. Ayrıca Danimarka hükümetini, diğer ülkeleri UNRWA’ya mali desteği sürdürmeye teşvik etmeye çağırıyoruz.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber