Cumartesi, Mart 2, 2024

Fredericia’da Müslüman mezarlığı açıldı

En Çok Okunanlar

Christian Kilisesi Mezarlığı’nda Müslümanların kullanımına özel tahsis edilen bölüm, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene Belediye Başkanı Steen Wrist, Bölge Papazı Börge Munk Povlsen, Dernek Başkanı Turan Savaş’ın aralarında bulunduğu siyasi, kültürel ve dini çevreden çok sayıda davetli katıldı.

Törende kürsüye gelen konuşmacılar şehirde uzun yıllardır çok kültürlü bir toplum bulunduğunu ve bu mezarlığı bu çok kültürlüğün en büyük göstergesi olacağını dile getirerek memnuniyetlerini ifade ettiler.

Vakfımız temsilcileri tarafından belediye başkanına katkılarından dolayı bir plaket takdim edildi.

Gündeme geldiği dönemde çeşitli çevreler, Müslümanlara özel mezarlık fikrini “İslam karşısında diz çöküş” olarak niteleyerek mezarlık projesini eleştirmişti.

Eleştirilere basın yoluyla cevap veren Eski Bölge Papazı Börge Munk Povlsen: “Antik çağlardan beri Fredericia, farklı dinleri içeren çok kültürlü bir şehir olmuştur. Vatandaşlar bu tarihle gurur duyuyor ve bu nedenle çoğu insan bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyor.” dedi ve ekledi “Ne de olsa ölümde hepimiz eşitiz”.

(Fotoğraf: Danimarka Türk Diyanet Vakfı)

Kopenhag Üniversitesi’nde din sosyoloğu olan Brian Arly Jacobsen, Müslüman mezarlığına talebin hızlı bir şekilde arttığını ifade ederek 2016 yılından bu yana faklı şehirlerde 5 Danimarka mezarlığında Müslümanlar için bölümler inşa edildiğinin altını çizdi ve ekledi.

“Uzun yıllardır Danimarka mezarlıklarında Müslüman vatandaşların diğerleriyle yan yana yatıyor, ancak Müslümanların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış bölümlere artan bir talep var.”

Yaklaşık 6 yıl süren projenin her aşamasında katkı sağlayan Fredercia Türk Kültür Derneği Başkanı aynı zamanda belediye meclisi üyesi Turan Savaş yaptığı açıklamada:

“Mezarlık önemli bir ihtiyacı karşılayacak. Fredericia birçok etnik kökenden gelen mülteci ve göçmene ev sahipliği yapıyor. Özellikle mültecilerin cenazelerinin geldikleri ülkelere gönderilmesi söz konusu değil. Kendi torunlarımın da Danimarka’da gömüleceğini biliyorum.”

Bölge Kilise Yönetimi, Fredercia Türk Kültür Derneği ve diğer Müslüman kuruluşlarla iş birliği içerisinde 2016 yılından bu yana devam eden projede kapsamında 100 cenazenin gömülebileceği bölüm Fredericia’da gömülmek isteyen Müslümanlara hizmet verecek. İhtiyaç halinde mezarlığın genişleme imkanı bulunuyor.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber