Pazar, Şubat 25, 2024

İncikli: “DMU, Kur’an yakılmasının yasaklanması için çok ciddi çalıştı”

En Çok Okunanlar

Danimarka İslam Toplumu (DİT) Başkanı Mustafa İncikli, 7 Aralık 2023 tarihinde, Danimarka’da Kuran Yasası olarak bilinen ve kutsal kitaplara yönelik hakaretleri yasaklayan yasaya ilişkin NordicTurk’e özel açıklamalarda bulundu.

İnclikli, Danimarka İslam Toplumu (DİT) ve Danimarka Türk Diyanet Vakfı’nın (DTDV) da üyesi olduğu Danimarka Müslümanlar Birliği’nin (DMU), Kur’an-ı Kerim’in yanı sıra tüm kutsal kitaplara yönelik saldırıların yasaklanması için çok ciddi çalışmalar yaptığını söyledi.

İncikli yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Alınan kararın hepimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Danimarka İslam Toplumu olarak alınan karardan oldukça memnunuz. Başbakana ve Meclis’teki oylamaya katılarak, bu iş ile ilgilenen bütün kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Tabii ki çok ciddi bir çalışma yapıldı.

Meclis’teki çalışmaları yakından takip ettim. Üzüldüğüm çok taraflar oldu. Kur’an-ı Kerim’in yasaklanmasını öngören parti liderleri veya muhalefettekilerin büyük hakaretlerini izledik.

İslam ve Müslümanlar üzerinde gerçekten hiç hoş olmayan söylemlerde bulundular. Ancak buna rağmen tabii ki bu kanunun geçmesi bizleri memnun etti ve özellikle bunun diğer Avrupa ülkelerinde bir örnek olacağını da umuyoruz.

Bir haber platformunda İsveç’teki sosyal demokratların da aynı minvalde bir yasa getirmek için bir örnek olacağını okuduğumda çok memnun oldum. Bu karar ile birlikte Kur’an yakma olaylarının son bulmasını bekliyoruz.

Bu olaylarla ilgili başından beri ciddi manada çalışmalarımız oldu. Kulis çalışmaları, Kilise Bakanlığı’yla, Adalet Bakanlığı’yla toplantılar yapıldı.

Danimarka Müslümanlar Birliği olarak bizim özellikle bu yasa teklifine şu anda 12 tane teklif sunduk.

Sunmuş olduğumuz 12 teklifin 6’sı resmen kabul edildi. Bu tekliflerden birincisi ve en önemlisi; sadece Kur’an-ı Kerim değil bütün dinlere hakaretler yasaklansın idi. Bu önerimiz kabul edildi. Dolayısıyla Danimarka Müslümanlar Birliği’nin hakikaten hakkını vermek lazım.

Yahudi toplumu dahi bu konuda ‘şu şekilde olursa’ diye tekliflerini sundular. Hatta bölge merkezimizde çeşitli dinlerden insanlar da görüşlerini bildirdiler. Yani çok kapsamlı görüşler alarak, toplantılar yaparak bu kanunun geçmesinde onların da etkisi ve faydası var. Hepsine teşekkür ediyoruz.

Önemli olan burada yabancıların ve Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Hem ülkemizdeki hem de Danimarka’daki insanlara birlik ve beraberliğin önemini vurgulamak istiyorum. Gerçekten ‘bu kesinlikle yapılamaz’ denilen bir şeyi kabul ettirmenin çok önemli olduğunu, bu gibi durumlarda bu yolu takip etmemizin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber