Cuma, Mart 1, 2024

Prens Christian 18 yaşında: Genç ama olgun bir prens

En Çok Okunanlar

Danimarka’nın 98 belediyesinden 18’er yaşında ikişer gencin de temsilci olarak hazır bulunduğu toplam 360 davetlinin katılımıyla geçtiğimiz pazar günü (15 Ekim 2023, Pazar) Prens Christian’ın 18. yaş günü büyük bir törenle kutlandı.

Kraliçe 2. Margrethe’nin Veliaht Prens Frederik ile Prenses Mary’den olan torunu Prens Christian’ın yaşgünü dolayısıyla yaptığı konuşma her çevrede büyük bir takdirle yorumlandı.

Prens Christian’ın duygusal ama kendi gerçeklerini ve kişiliğini de yansıtan konuşması, daha 18 yaşındaki bir gençten beklenemeyecek olgun ve akıllıca bir konuşma olarak değerlendirildi.

Prens Christian’ın doğum günü eğlencesinde Benjamin Hav & Familien adlı müzik grubu sahne aldı. Davetliler grubun müzikleriyle coşkulu anlar yaşadı. Fotoğraf: Keld Navntoft, Kongehuset ©

Kraliçe 2. Margrethe’nin 18. yaş dolayısıyla torununa Danimarka’nın en yüksek nişanı olan “Fildişi Nişanı”nı vermesi Prens Christian’ın yüksek kaliteli kişiliğinin bir göstergesi olarak nitelendi.

Prens Christian’ın, konuşmasında, kendisinin daha lisede okumakta olan bir genç olduğunun altını çizerek kendisinin diğer yaşıtlarından farklı bir insan olmadığını, kraliyet ailesinden olmasının bu gerçeği değiştiremeyeceğini vurguladı. Her genç gibi kendisini de bazı hatalar işleyebileceğini, ancak ülkesi için elinden gelen her şeyi yapmaya yürekten hazır olduğunu önemle vurguladı.

Fil Nişanı – Fotoğraf: Kongehuset ©

Konuşmayı değerlendiren uzmanlar, Prens Christian’ın halkın çok sevdiği ve saydığı babaannesi Kraliçe 2. Margrethe ile babası Veliaht Prens Frederik’in bazı üstün yeteneklerine daha şimdiden sahip olduğu yorumları yaptılar.

Halkın daha şimdiden büyük sempati duyduğu Prens Christian’ı şimdi, kendisini geleceğe hazırlayacak toplumsal, siyasi, askeri ve uluslararası bilgilerle donatacak, olgunlaştıracak geniş bir eğitim süreci bekliyor.

Avrupalı genç hanedan üyeleri de katıldı

Norveç, İsveç, Belçika ve Hollanda monarşisinin üyeleri ve tahtın varislerinin de katıldığı törene Danimarka’da tanınmış ünlü simaların yanı sıra Kültür Bakanı Jakob Engel-Schmidt de katıldı.

Prens Christian (ortada), Norveç Prensesi Ingrid Alexandra (sol 2), Hollanda Prensesi Amalia (sağ 2), Belçika Prensesi Elisabeth (sağda) ve İsveç Prensesi Estelle (solda). Fotoğraf: Keld Navntoft, Kongehuset ©

Danimarka Kraliyet Ailesi’nin resmi internet sitesinde, Prens Christian’ın Norveç Prensesi Ingrid Alexandra, Hollanda Prensesi Amalia, Belçika Prensesi Elisabeth ve İsveç Prensesi Estelle ile birlikte doğum günü eğlencesi ve yemeğinin verildiği Christiansborg Sarayı’nda çekildiği bir fotoğraf ‘Genç Hükümdarlar’ başlığıyla yayınladı.

Çekilen fotoğrafta, ülkelerinin taht sıralamasında yer alan genç hükümdarların Prens Christian hariç kadın olması, geleceğin Avrupa’sının kadınlar tarafından yönetileceği yorumlarını beraberinde getirdi.

Prens Christian (ortada) 18’inci yaş günü kutlamaları öncesinde babaannesi Kraliçe 2. Margrethe (sağ 3), babası Veliaht Prens Frederik (sol 3), annesi Prenses Mary (sol 2) ve kardeşi Prenses Isabella (sağ 2) ve ikiz kardeşleri Prens Vincent (solda) ile Prenses Josephine (sağda) ile birlikte Kraliyet Fotoğrafçısına poz verdi. Foto: Dennis Stenild, Kongehuset ©

Hükümet ve Parlamento’dan hediye

Danimarka Hükümeti ve Parlamentosu adına Prens Christian’a yaklaşık 62 bin kron değerinde Zalto marka cam bardak hediye edildi.

Başbakanlık tarafından yapılan basın bildirisinde, cam bardakların Avusturya’da üflenerek işlendiği ve Zalto markasının Denk’Art serisinden olduğu açıklandı.

Camlara Prens Christian’ın isminin baş harflerinden oluşan desenin işlendiği vurgulandı.

Cam bardaklar için harcanan 62 bin kronun hükümet ve parlamento arasında paylaşıldığı bilgisi açıklamada yer aldı.

Prens Christian, Amalienborg Sarayı balkonunda, ailesi ile birlikte halkı selamladı. Fotoğraf: Dennis Stenild, Kongehuset ©

Balkondan halkı selamladı

Prens Christian’ın 18’inci yaş kutlamaları 15 Ekim Pazar günü, öğle saatlerinde Amalienborg Sarayı’nın balkonuna çıkıp halkı selamlamasıyla başladı.

Balkona çıkan prense ailesi ve babaannesi Kraliçe Margrethe de balkonda eşlik etti.

Amalienborg Sarayı’nın önündeki meydanda toplanan binlerce Danimarkalı, ellerinde Danimarka bayrakları sallayarak, Prens Christian için doğum günü şarkısı söyledi.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber