Cumartesi, Mart 2, 2024

Son yılların en büyük NATO tatbikatına Danimarka’dan 1200 asker katılacak

En Çok Okunanlar

NATO üyesi olan 31 ülkenin yanı sıra, ittifaka yeni dahil olan İsveç’ten askerlerin yer aldığı, 90 bin askerin katılacağı son dönemlerin en büyük tatbikatı olan Sarsılmaz Savunucu tatbikatına Danimarka’dan 1200 askerin katılacağı bilgisi paylaşıldı.

24 Ocak’ta ABD’den gemilerin hareket etmesiyle başlayan; Almanya, Polonya ve Baltık ülkelerinde devam edeceği açıklanan tatbikatta, olası bir Rus saldırısına karşı nasıl mücadele edilebileceğinin provası yapılacak.

Danimarka Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada Danimarka’nın bölgedeki konumunun öneminin altı çizilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bu tatbikat, NATO ittifakının Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya konuşlandırılabilecek güçleri hareket ettirme kabiliyetine sahip olduğunu gösterecek.

Ayrıca bununla birlikte tatbikat, NATO’nun Avrupa ve Danimarka’ya yakın bölgelerdeki savunma kabiliyetinin de önemli ölçüde güçlü olduğunun da bir göstergesi olacak.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber