Pazartesi, Şubat 26, 2024

Turkish Expats in Denmark Cumhuriyet’in 100. yılını işte böyle kutladı

En Çok Okunanlar

Türkiye’den Danimarka’ya beyaz yakalı olarak çalışmaya veya akademik sebeplerle gelenler tarafından kurulan Turkish Expats in Denmark (TEID), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle kutlama düzenledi.

Başkent Kopenhag’daki Skolen pa Amagerbro Okulu’nda düzenlen kutlamaya Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin de katıldı.

Burada bir konuşma yapan Tekin, şu ifadeleri kullandı:

“Birlikte kutluyor olmaktan gerçekten büyük mutluluk duyuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük mirası ve emaneti olan Cumhuriyetimizin değerlerini her geçen gün daha iyi anlıyoruz.

Sizlerden ricam, ülkemizden dışarıda yaşıyor olmanıza rağmen hem bu bilinci muhafaza etmeniz hem de gelecek kuşaklara çocuklarımıza gençlerimize bu bilinci aşılamaya devam etmenizdir.

Bundan şüphe de duymuyorum aslında, sadece hatırlatmak.

Danimarka içindeki başarılarınızı da ülkenin huzuruna ve refahına katkılarınız bizi gururlandırıyor.

Bu görevde ziyaret ettiğim birçok üniversite olsun, firmalar olsun ya da diğer kurumlarda, hep sizlerden Danimarka Türk Toplumu üyelerine rastlamak, güzel görevlerde bulunan güzel insanları görmek beni hakikatten çok mutlu ediyor, bunu inşallah artarak devam ettirmenizi istiyoruz.

Buradaki en büyük göçmen topluluğu olarak, iki ülke arasındaki ilişkilere gelecekte daha da önemli katkılar vereceğinizden şüphem yok.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı hepinizin tekrar kutlamak isterim.”

Sahne çocukların

Etkinlikte sahneye çıkan çocuklar ellerinde Türk bayraklarıyla şarkılar söyledi. Çocukların bu coşkusuna Büyükelçi Tekin de eşlik etti.

Etkinlikten Notlar

Etkinlikte İstiklal Marşı okundu ve saygı duruşu yapıldı. İstiklal Marşı hep bir ağızdan büyük bir coşkuyla söylendi.

Cumhuriyet ile ilgili soruların yer aldığı bir yarışma yapıldı ve yarışmada kazanan kişiye Türk Hava Yolları bileti hediye edildi.

Etkinlikten fotoğraflar:

Kopenhag Büyükelçisi Hakan Tekin, elinde Türk bayrağıyla küçük çocuklarla birlikte marşlara eşlik etti (Fotoğraf: © NordicTurk)
(Fotoğraf: © NordicTurk)
(Fotoğraf: © NordicTurk)
(Fotoğraf: © NordicTurk)
(Fotoğraf: © NordicTurk)
(Fotoğraf: © NordicTurk)

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber