Pazartesi, Şubat 26, 2024

Japonya ve İsveç, savunma teknolojilerinde ikili işbirliği hedefliyor

En Çok Okunanlar

Japonya ve İsveç hükümetleri, savunma ekipmanları ve teknolojileri transferine yönelik ikili işbirliği anlaşması imzaladı.

Doğu Asya ülkesi Japonya ile İskandinav ülkesi İsveç arasında “Savunma Teçhizatı ve Teknoloji Transferi Anlaşması” imzalandı.

Tokyo hükümetinin açıklamasına göre, imzalanan anlaşmayla Japonya ve İsveç “uluslararası barış ve güvenliğe katkı sunmayı hedeflediklerini” duyurdu.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa ve İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde ikili ilişkilerin seyrini ele aldı.

Anlaşmayı memnuniyetle karşılayan iki bakan, “aynı fikirdeki ülkelerin güçlü güvenlik işbirliğinin, mevcut uluslararası ortamda daha önemli hale geldiği” konusunda görüş birliğine vardı.

Japon Bakan Hayaşi, mevkidaşına, Çin’in bölgesel nüfuzunu artırması karşısında “Serbest ve Açık Pasifik” vizyonu için İsveç ile yakın işbirliği hedeflediklerini aktardı.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber