Pazartesi, Şubat 26, 2024

Danimarka’da enflasyon yardımını erteleyen hükümet eleştirilerin hedefinde

En Çok Okunanlar

Danimarka’da kiracılara yönelik başlatılması planlanan enflasyon yardımı 1,5 yıl süreyle ertelendi.

2023 yılının Şubat ayında hükümet, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının ortak kararıyla, ülkedeki yüksek enflasyon nedeniyle kiracıların bir yıllık kira indiriminden faydalanabileceği enflasyon yardımı yapılacağı açıklanmıştı.

Danimarka’da bulunan Ulusal İnşaat Fonu aracılığıyla kiracılara enflasyon yardımı yapılacağı ifade edilmişti.

Enflasyon yardımını erteleyen hükümet eleştirilerin hedefi olurken, yeni iddialar ortaya atıldı.

Hükümetin 1 yıllık kira indirimi yerine 1 aylık kira ücreti ödememe modelini tercih ettiği iddia edildi.

“Bu kesinlikle saçma”

Hükümetin enflasyon yardımı kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Danimarka Meclisi Üyesi Christina Olumeko (Alternatif Parti), 1,5 yıllık erteleme kararının doğru olmadığını söyledi.

Hükümeti sert bir dille eleştiren Olumeko, “Yapılacak bu yardım ile vatandaşlarımızın sabit masraflarının bir nebze olsun azaltılmasını istiyorduk.

1,5 yıl sonra kiracılara enflasyon yardımı yapılmasının hiçbir anlamı yok. Bundan dolayı hükümetin erteleme kararını saçma buluyorum.

Kiracılara yönelik enflasyon desteği yardımının ertelenmesi bize aslında hükümetin doğru destek programlarını uygulama noktasında yetersiz olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

“Çok kötü bir politika”

Danimarka Meclisi Üyesi Samira Nawa (Danimarka Sosyal Liberal Partisi) ise, “Yardımın 1,5 yıl gecikmeli olarak gelmesi kararı kötü bir politikanın sonucu. 1,5 yıllık bir gecikmeyle gelecek yardımın bir önemi yok.

Enflasyonun hızla arttığı bir dönemde yapılacak olan kira yardımı sağlanması gerekiyordu ama kiralık konutlarda yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımız kaderine terk edildi.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber