Pazartesi, Şubat 26, 2024

Danimarka’da uygun fiyata konut almak zorlaştı

En Çok Okunanlar

Danimarka’da konut fiyatlarında yaşanan artışlardan dolayı ev sahibi olmak giderek zorlaşıyor.

Danimarka’da konut sahibi olmak isteyen vatandaşların hayalleri, konut fiyatlarının her geçen gün yükselmesiyle birlikte suya düşüyor.

Danimarka’daki bankalar, ipotek kurumları, varlık yönetimi, menkul kıymet ticareti ve yatırım fonlarına yönelik iş birliği platformu Finans Danmark tarafından, daha uygun fiyata konut satın alınabilmesi için yetkililere önerilerde bulunuldu.

Danimarka’da bundan birkaç yıl öncesine kadar daha fazla semtte uygun fiyatla ev sahibi olunabildiğini belirten Finans Danmark Genel Müdür Yardımcısı Ane Arnth Jensen, artık ortalama bir evde yaşamanın maliyetinin birçok semtte artış gösterdiğini söyledi.

Kopenhag başta olmak üzere ülkedeki birçok şehirde konut üretiminin düşük olduğunu belirten Jensen, ‘boyut gereksinimi’ sınırının daha küçük evlerin inşa edilmesini engellediğini ifade etti.

“İlk kez konut almak isteyenlerin işi zor”

Danimarka’da ilk kez konut sahibi olmanın oldukça zor olduğunu kaydeden Jensen şunları söyledi:

“Elbette ki herkes kendi evine sahip olmak ister. Danimarka’da konut kredi faizlerinin yüksek olmasından dolayı konut fiyatları da yükseldi.

Eskiden ülke genelindeki 98 belediyenin 28’inde konut fiyatları yüksekti. Şimdi 98 belediyenin 45’inde fiyatlar yüksek.

Artık taksitle ev satın almak ortalama bir evin kirasından daha yüksek maliyetli bir hal aldı.

Bizim Finans Danmark olarak konut fiyatlarının düşürülmesine yönelik önerilerimiz var.

Biz, ilk kez konut satın almak isteyen vatandaşlara yönelik düşük faiz uygulanmasını, tapu tescilinde istenen kayıt ücretinin kaldırılmasını, konut inşasında zorunlu hale getirilen ‘boyut gereksinimi’ engelinin de kaldırılmasını istiyoruz.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber