Pazar, Şubat 25, 2024

Grönland, saldığından daha fazla metan tüketiyor

En Çok Okunanlar

Danimarka’nın Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, Grönland’da yeni bir bilimsel araştırma gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, Grönland’ın saldığından daha fazla metan tükettiği sonucuna ulaştılar.

Araştırmacılar, 2000 yılından bu yana Grönland’ın buzsuz kısmının kuru alanlarının ortalama olarak atmosferden yılda 65 bin tondan fazla metan tükettiği, sulu alanlarından ise yıllık 9 bin ton metan salındığını belirtti.

Kopenhag Üniversitesi Yer Bilimleri ve Doğal Kaynak Yönetimi Bölümü tarafından yapılan araştırmayı yöneten Bo Elberling, şu bilgileri paylaştı:

“Bu kısmen Grönland’ın atmosferden gelen metanın toprağın üst katmanlarına tüketildiği yaygın kuru arazilerinden, kısmen de Grönland’ın buzsuz kısımlarında son buzul çağından bu yana buzsuz kalmasından, yani hiçbir zaman buz kalmamasından kaynaklanıyor.

Kuru Sibirya topraklarında da metan alımının meydana geldiğini göstermeyi başardık, ancak şu anda Grönland için sahip olduğumuza benzer bir metan bütçesi sağlamak için Sibirya’da daha fazla çalışmaya ihtiyaç olacak.

Yine de benzer çalışmalarla önemli ölçüde ilerleme kaydettik. Örneğin Tibet’teki soğuk bölgeler, burada ölçümler Grönland’dakine benzer bir sonuca işaret ediyor. Ancak çalışma, metan alımındaki çeşitliliği ve bunun küresel metan bütçesi açısından önemini henüz yeni anlamaya başladı.

Bizim ve bu alandaki diğer araştırmaların araştırmaları, küresel metan bütçesi için kritik olan karmaşık süreçlere ilişkin anlayışımızı artırmaya yardımcı oluyor. Bütçeler, küresel metan bütçesinin daha doğru bir resmini sunabilecek modeller geliştirmek için hem şimdi hem de gelecekte kullanılacak.”

Bo Ellingberg Grönland’da. Fotoğraf: Elise Biersma

Grönland ‘metan bombası’ değilmiş

Metan gazı, karbondioksit ile birlikte atmosferde sera etkisine neden olan en önemli gazlardan biri olarak gösteriliyor.

Karbondioksitten daha az miktarda bulunan metan gazı, atmosferdeki sıcaklığın artmasına neden oluyor.

Buzulların erimesi ile birlikte Grönland’da tonlarca metan gazı açığa çıkıyor.

Bazı bilim insanları Kuzey Kutbu’nun adeta ‘metan bombası’ olduğu yönünde görüşlerini paylaşıyordu.

Kopenhag Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, Grönland’ın ‘metan bombası’ olmadığı sonucuna ulaşıldı.

Araştırmaya ilişkin veriler Nature Communications Earth & Environment dergisinde paylaşıldı.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber