Pazartesi, Şubat 26, 2024

Grönland’da yeni adalar ortaya çıkacak

En Çok Okunanlar

İklim değişikliği dünyayı etkisi altına aldı.

Buz tabakalarının erimesiyle birlikte deniz seviyesi yükselirken, Grönland’da toprağın su seviyesinden daha hızlı bir şekilde yükseldiği gözlemlendi.

Danimarka Teknik Üniversitesi Uzay Araştırmaları ve Teknolojisi Departmanı (DTU Space) tarafından yapılan araştırmaya göre, Grönland ana kayası 2013-2023 yıllar arasında 20 santimetreye kadar yükseldi.

“Değişiklikler hızlı gerçekleşiyor”

Danimarka Teknik Üniversitesi Uzay Araştırmaları ve Teknolojisi Departmanı’nda doktora öğrencisi olan Danjal Longfors Berg, araştırmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Berg, “Grönland’da yerel değişiklikler çok hızlı gerçekleşiyor. Denizden karaların ortaya çıkması Grönland haritası için de büyük önem taşıyor. Zamanla yeni adalar ve kayalıklar ortaya çıkacak” diye konuştu.

“Grönland önemli ölçüde yükseliyor”

Yeni yayınlanan çalışmanın ortak yazarı Profesör Shfaqat Abbas Khan ise, “Bu yıllarda Grönland’da gördüğümüz toprak yükselişi yalnızca son buzul çağından sonraki doğal gelişmeyle açıklanamaz.

Grönland önemli ölçüde daha fazla yükseliyor ve GNET’ten aldığımız verilerle, arazi artışının mevcut küresel iklim değişikliklerinden kaynaklanan kısmını çok doğru bir şekilde izole edebiliyoruz” dedi.

Veriler GNET’ten alınıyor

Danimarka Teknik Üniversitesi Uzay Araştırmaları ve Teknolojisi Departmanının araştırması Grönland kıyılarında bulunan 61 adet ölçüm istasyonundan oluşan bir ağ olan GNET’ten alınan verilere dayanıyor. GNET’i ise Danimarka Veri Temini ve Altyapı Ajansı (SDFI) işletiyor.

Elde edilen veriler çok sayıda resmi ve özel görev için kullanılıyor. Tüm yıl boyunca aktif olan istasyonlardan sunulan verilere ilgili tüm kullanıcılar ücretsiz olarak erişebiliyor.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber