Pazartesi, Şubat 26, 2024

İsveç teknoloji uzmanına ihtiyaç duyuyor

En Çok Okunanlar

Dünya genelinde teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ile birlikte sektörde nitelikli işgücüne ihtiyaç duyuluyor.

İsveç’te teknoloji sektöründeki mevcut işgücünün 200 bin olduğu ifade edilirken, yazılım ve sistem geliştiriciliğinin ülkedeki en yaygın 5’inci mesleği olduğu belirtiliyor.

Teknoloji alanında faaliyet gösteren TechSverige firması tarafından yapılan araştırmaya göre, 2024-2028 yılları arasında her yıl yaklaşık 18 bin teknoloji uzmanına ihtiyaç duyulacak.

“Teknolojiyle ilgilenenler için bir fırsat”

Teknoloji uzmanlarına olan ihtiyacın giderek arttığını söyleyen TechSverige Sendika Müdürü Asa Zetterberg, durumun teknolojiye ilgi duyan herkes için bir fırsat doğurduğunu ifade etti.

Yapay zeka, siber güvenlik gibi alanların gün geçtikçe daha fazla önem kazandığını hatırlatan Zetterberg şunları söyledi:

“Artık tüm dünyanın olduğu gibi İsveç’in de teknoloji alanında iddialı hedeflere ihtiyacı var.

Yalnızca özel işletmeler için değil kamuda da teknoloji sektöründe işgücü ihtiyacı oluşmuş durumda ve bence 2028 yılına kadar her yıl 18 bin kişi istihdam edilmeli.

Öte yandan teknoloji alanındaki işgücü göçünün de kolaylaştırılması gerekiyor. Daha fazla insanın teknolojiye yönlendirilmesi ve teşvik edilmesi gerektiğine inanıyorum.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber