Cumartesi, Mart 2, 2024

Norveç’te iflas dalgası yaşanacak

En Çok Okunanlar

Dun&Brandstreet (DNB) Norveç tarafından yapılan iflas eden şirket sayılarına ilişkin araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

Paylaşılan verilere göre, 2024 yılının Ocak ayında 332 şirket iflas etti. Geçtiğimiz yılın Ocak ayında ise iflas eden şirket sayısı 413 olmuştu. Böylece 1 yılda iflas eden şirket sayısında yüzde 20’lik bir azalma kaydedildi.

İstatistiklere dair değerlendirmelerde bulunan Dun&Brandstreet (DNB) Norveç CEO’su Kari Mette Almskog, bu yılın Ocak ayındaki iflas sayısının bir önceki yıla göre düşük olmasının yıllık iflas sayısında düşüş olacağının bir göstergesi olmadığını kaydetti.

“2024’te çok sayıda şirket iflas edecek”

Hükümetin ekonomik toparlanma konusunda ‘iyimser’ olduğunu dile getiren Almskog, finans kuruluşlarının ise tablodan oldukça endişeli olduğunu söyledi.

2024’ün Ocak ayında iflas eden şirket sayısının geçtiğimiz yıla göre düşük olmasına rağmen çalışan personel sayısında azalma veya artma meydana gelmediğini belirten Almskog şunları söyledi:

“İflas rakamları bu yıl beklenenden daha düşük bir seviyede başladı, ancak 2024 yılının iflas eden şirket sayısının fazla olacağı bir yıl olacağını tahmin ediyorum.

Küresel koronavirüs salgını şirketleri ciddi manada olumsuz etkiledi ve bu etki hala önemli ölçüde hissedilmeye devam ediyor.

Piyasalar anormal bir düzeyde seyrediyor. Öte yandan faiz oranlarında değişim yaşanmaması 2024 yılında da bir ‘iflas dalgası’ yaşanacağına işaret ediyor.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber