Pazartesi, Şubat 26, 2024

Norveç’te tarım ve gıda sektörlerinde personel ihtiyacı arttı

En Çok Okunanlar

Küresel koronavirüs salgını ile birlikte gıda ve tarım sektörlerinin önemi ortaya çıkarken, birçok ülkede bu sektörlere yönelik çalışmalar hız kazandı.

Norveç’te ise, gıda ve tarım sektörlerinde vasıflı personel ihtiyacı giderek artarken, bu sektörlerde iş başvurusu yapanların sayısında düşüş yaşanıyor.

Konu ile ilgili Norveç’in devlet medya organı NRK’ya değerlendirmelerde bulunan Tarım ve Gıda Bakanı Geir Pollestad, başta gençler olmak üzere vatandaşların gıda ve tarım sektörlerine yönlendirilmeleri gerektiğini söyledi.

Gıda sektöründeki istihdamın 20 yıldan uzun süredir düşüş eğiliminde olduğunu belirten Pollestad, ülkede eğitim veren Jatta Meslek Lisesi’ne başvuranların sayısında son birkaç yıldır artış yaşandığını ifade etti.

Jatta Meslek Lisesi’ne geçtiğimiz günlerde yaptığı ziyaret ile ilgili konuşan Pollestad, “Son yıllarda Jatta Meslek Lisesi’ne başvuranların sayısının artmasından dolayı memnunum.

Gençlerimizin bilgi ve yeteneklerini görmek güzeldi.

Bu gençler Norveç’in geleceği. Okullarından mezun olduklarında yeme-içme sektöründeki vasıflı personel ihtiyacına yanıt vereceklerine inanıyorum.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber