Pazar, Şubat 25, 2024

Norwegian ekim ayında 2 milyondan fazla yolcu taşıdı

En Çok Okunanlar

Norveç kökenli düşük maliyetli hava yolu (Low-Cost) şirketi Norwegian, 2023 yılının Ekim ayında 2 milyon 66 bin 296 yolcu taşıdığını ve yüzde 86.1 doluluk oranına ulaştığını bildirdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, 2022 Ekim ayına göre, bu yılın ekim ayında yüzde 10 oranında daha fazla yolcu taşındığı kaydedildi.

Norwegian Üst Yöneticisi (CEO) Geir Karlsen, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ekim ayı trafik rakamlarından oldukça memnunuz. Birçok İskandinav gezgini sonbahar tatillerini, İskandinavya ve Avrupa’daki birçok popüler plaj ve şehir destinasyonlarımıza geziler düzenleyerek yaz sezonunu uzatmak için kullandı.”

Karlsen, “Daha modern uçaklar ve havada seyrederken yeni teknolojilerin kullanılması sayesinde sera gazı emisyonunu (CO2) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde dört oranında azaltmış olmamızdan özellikle memnunum” dedi.

Kış sezonuna iyi hazırlandıklarının altını çizen Karlsen, Norwegian ile uçmayı tercih eden Kuzeyli gezginlere de teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

3’üncü çeyrekte rekor kazanç

Norwegian, 2023’ün üçüncü çeyreğinde 2 milyar 170 milyon Norveç Kronu (NOK) (5 milyar 556 milyon 719 bin lira) faiz ve vergi öncesi kazanç (FVÖK) elde etti.

Bu kazanç, Norwegian filosunun yaklaşık iki kat daha büyük olduğu 2019’un üçüncü çeyreğinden sonra Norwegian havayolunun tarihindeki en yüksek işletme karı oldu.

3’üncü çeyrekte vergi öncesi kazanç (VÖK) 2.050 milyon Norveç Kronu olurken, şirketin nakit rezervleri ise 9.4 milyar Norveç Kronuna (24 milyar 70 milyon 580 bin lira) yükseldi.

TUI ile anlaştı

Norwegian, geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın en büyük tur operatörlerinden TUI ile Norveç, İsveç ve Danimarka’dan Avrupa’daki destinasyonlara uçuş sağlamak üzere bir anlaşma imzalamıştı.

Norwegian

Filosu 85 uçaktan oluşan Norwegian, yaklaşık 4.500 çalışanıyla İskandinav ülkelerinin en büyük havayollarından ve Avrupa’nın önde gelen düşük maliyetli havayollarından biridir.

Şirket, Kuzey ülkeleri ile Avrupa’daki destinasyonlar arasında geniş bir rota ağı sunuyor.

2002 yılında faaliyete geçmesinden bu yana, 300 milyondan fazla yolcu Norwegian’la uçtu.

Norwegian, filosundaki uçak sayısını 90’a çıkarmayı hedefliyor.

Yolcular için en sürdürülebilir seçim olmak isteyen şirket, sera gazı emisyonlarını (CO2) 2030 yılına kadar yüzde 45 azaltmayı hedefliyor.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber