Pazar, Şubat 25, 2024

Novo Nordisk en fazla vergi ödeyen şirket oldu

En Çok Okunanlar

Danimarka’nın küresel sağlık şirketi Novo Nordisk, en fazla vergi ödeyen şirketler listesinde birinci oldu.

Danimarka Vergi Dairesi tarafından açıklanan 2022 yılında en fazla vergi ödeyen şirketler sıralamasında zirvede yer alan Novo Nordisk, 8,7 milyar kron (yaklaşık 38 milyar lira) vergi ödemesi yaptı.

Listedeki en yakın rakibi olan enerji firması Danske Commodities’ten yaklaşık 3 kat vergi ödeyen Novo Nordisk, geçtiğimiz günlerde 102,6 milyar kronluk kar göstermişti.

Novo Nordisk ve Danske Commodities’i en fazla vergi ödeyen şirketler listesinde; Andel Energi, Incomas Holding, Nordea Danmark takip ediyor.

Danimarka Vergi Bakanı Christiensen’den teşekkür

Danimarka Vergi Bakanı Jeppe Bruus Christiensen, en çok vergi ödeyen şirketler listesinin zirvesinde yer alan Novo Nordisk’e ülkesine yaptığı ekonomik katkıdan dolayı teşekkür ederek şunları söyledi:

“Danimarka’da huzur ve refahın sürdürülebilir olmasına finansal açıdan katkı sağlayan Novo Nordisk başta olmak üzere tüm şirketlerin sahiplerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

2022 yılının ekonomik açıdan zor bir yıl olmasına rağmen ülkemizi gururla temsil eden şirketlerimizin böyle harika sonuçlar vermesi bizim için bir gurur vesilesidir.

Yüksek enflasyon, artan enerji maliyetleri ve Ukrayna’da yaşanan savaşa rağmen şirketlerimizin ödediği vergi miktarları aslında firmalarımızın alanlarında başarılı bir performans gösterdiklerinin ispatıdır.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber