Pazar, Şubat 25, 2024

El-Haj, İsveç Sosyal Demokrat Partisi’nden ayrıldı

En Çok Okunanlar

Geçtiğimiz Cuma günü İsveç Sosyal Demokrat Partisi’nden, milletvekili Jamal El-Haj’a güvenmedikleri ve parlamentodaki görevinden ayrılması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunulmasının ardından, El-Haj partisinden ayrıldığını ancak Riksdag’daki koltuğunu bırakmayacağını duyurdu.

Aldığı karar ile ilgili olarak İsveç devlet yayın kuruluşu SVT’ye açıklamada bulunan El-Haj, hayatındaki en zor kararlardan birini verdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Filistin konferansına katılmam nedeniyle parti içerisinde bana güven duyulmadığına yönelik görüşler paylaşıldı. Parti yönetiminin bana ‘güveni kalmadığında’ orada kalmam mümkün değildi.

Sosyal Demokratlar’dan ayrıldım ama Riksdag’daki koltuğumu koruyacağım. Riksdag’daki görevimden ayrılmam hem seçmenlerimiz hem de İsveç demokrasisi açısından doğru olmaz.

Tüm insanların eşit değerleri için mücadele etmeye devam edeceğim. Filistin konferansına katılma nedenim de buna olan inancımdı.”

Nyans Partisi Genel Başkanı Yüksel: “El-Haj’ı partimize katmaya çalışıyoruz”

Nyans (Farklı Renkler) Partisi Genel Başkanı Mikail Yüksel, Sosyal Demokrat Parti’den ayrılan Jamal El-Haj’ı partisine katılmaya davet ettiğini açıkladı.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Yüksel, Sosyal Demokrat Parti’ye yönelik sert eleştirilerde bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“İsveç Sosyal Demokrat Partisi, Jamal El-Haj’ı yalnız bıraktı. Partinin grup başkanı çıkıp, El-Haj’ın Filistin konferansına katılmasını ‘kabul edilemez bir davranış’ olarak nitelendirdi.

Terör gruplarıyla işbirliği yapan, fonlar aracılığıyla onları finanse edenler kimlerdi? Sosyal Demokrat Parti, ikiyüzlülük örneği sergilemeye devam ediyor.

Biz Nyans Partisi olarak Jamal El-Haj’ı aramızda görmek istiyoruz, doğru yolun bizim partimiz olduğuna ikna etmeye çalışıyoruz.

Filistin konusu ve İsveç’teki azınlıkların iyiliği, refahı için mücadele eden Nyans Partisi, El-Haj’ı kollarını açarak karşılamaya hazırdır. Umarım, Jamal da bunun doğru bir yol olduğunu anlar.

Onunla birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber