Cumartesi, Mart 2, 2024

İsveç’te geleneksel Türk el sanatlarından örnekler sergilendi

En Çok Okunanlar

İsveç’in başkenti Stockholm’de, geleneksel Türk el sanatlarından örnekler sergilendi.

İsveç Türk Kadınlar Federasyonu ve İsveç Türk Düşünce ve Kültür Derneği tarafından Nobel Müzesi’nin yanındaki Galeri Madame Zoller salonunda açılan sergiye, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Yönet Can Tezel, eşi Ave Tezel, Türk STK’leri ve İsveçli sanatseverler katıldı.

Stockholm’de böyle bir serginin açılmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Büyükelçisi Tezel, “Çok güzel hazırlanmış bir sergi. Türk kültürünün tanıtılmasına katkıda bulunmasından dolayı derneklerimizi kutlarım.” dedi.

İsveç Türk Federasyonu Başkanı Tulin Uygur da serginin amacının, Türk el işleri ve oyalarını Stockholm’de tanıtmak olduğunu söyledi.

Türkiye’de kadınların birçok el işleri yaptığını anlatan Uygur, “Türkiye’de kadınlar oyaları yaptığı zaman sevgisini, hasretini, kızgınlığını oyalarının çiçeklerine ve rengine yansıtıyor. Ayrıca kadınlar doğa ile iç içe yaşadıkları için doğada gördüklerini mendillere ve oyalara işliyor.” ifadelerini kullandı.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber