Pazar, Şubat 25, 2024

Eurovision’da İzlanda’yı Filistinli sanatçı temsil edebilir

En Çok Okunanlar

Eurovision Şarkı Yarışması için hazırlıklar sürüyor. Ülkeleri temsil edecek sanatçılar belirlenmeye başlanırken, İzlanda’yı Filistinli sanatçı Beşar Murad’ın temsil edebileceği gündeme geldi.
Yarışmaya katılmak için İzlanda’da yapılan ulusal finallere katılan Murad, finallerin favorisi oldu.

İzlanda Devlet Televizyonu RUV’un genel müdürü Stefán Eiríksson, Filistinli sanatçının oldukça dikkat çektiğini ifade etti.

Eiríksson, “Bu açıkçası tepki ve ilgi yarattı. Finalde İzlandalı olmayan bir katılımcının yer alması ilk kez olmuyor. İzlanda’daki vatandaşlar rekabete oldukça ilgililer. Ayrıca İzlanda’daki müzisyenlerden de bir protesto mektubu aldık.

İsrail’in Eurovision’a katılımıyla ilgili durumdan endişe duyduğumuzu Avrupa Yayın Birliği’ne (EBU) açıkça ifade ettik ancak katılma konusunda nihai kararı ulusal finalden sonra vereceğiz” dedi.

İsrail’in katılmasını istemiyorlar

Avrupa’nın birçok ülkesinden sanatçılar İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılardan dolayı Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmasını istemiyor.

İsveç, Finlandiya, İspanya ve İzlanda’dan EBU’ya İsrail’in yarışmaya davet edilmemesi yönünde çağrıda bulunuldu.

Öte yandan İzlanda’da 10 binin üzerinde kişinin, İsrail’in yarışmaya katılması halinde İzlanda’nın Eurovision’a katılmaması gerektiğini belirten bir dilekçe imzaladığı ifade ediliyor.

Eurovision Şarkı Yarışması, 7-11 Mayıs tarihlerinde İsveç’in Malmö kentinde düzenlenecek.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber