Pazartesi, Şubat 26, 2024

Norveç’te mülteciler çadır kentlerde ağırlanacak

En Çok Okunanlar

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaştan dolayı çok sayıda Ukraynalı, Avrupa’nın farklı ülkelerine göç etmek durumunda kalırken, 72 bin Ukraynalı Norveç’te yaşamlarını sürdürüyor.

Bu yıl 35 bin Ukraynalı’nın daha Norveç’e göç etmesi beklenirken, Norveç Göçmenlik İdaresi (UDI) tarafından Östfold eyaletine plastik yalıtımlı çadırlar inşa edildi.

Ülkeye sığınmak için gelen Ukraynalıların artık otel odalarında değil, çadır kentlerde ağırlanacağı belirtilirken, yapılan çadır kentler ile otel masraflarından tasarruf edilmesi amaçlanıyor.

Norveç’in devlet yayın organı NRK’ya açıklamalarda bulunan Norveç Göçmenlik İdaresi Müdürü Vivian Ellingsen Gotaas, çadır kentler ile ilgili bilgiler aktardı.

Şu an merkezde halihazırda bin yatak kapasitesi bulunduğunu belirten Gotaas, çadır kentin otel standartlarında olduğunu söyledi.

Talebin artması durumunda yeni merkezler inşa edilebileceğini söyleyen Gotaas açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ukrayna’dan gelen sığınmacılar başta olmak üzere Norveç’e sığınma talebinde bulunan tüm sığınmacılar ilk olarak Ulusal Varış Merkezi’mize geliyorlar.

Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından emniyet ve sağlık kontrollerinden geçiriliyorlar.

Sığınma talebinde bulunan kişileri, talepleri onaylanana kadar otellerde misafir ediyorduk. Bu da bize ekstra bir maliyet getiriyordu.

Artık kurmuş olduğumuz yalıtımlı plastik çadırımızda sığınmacıları misafir edeceğiz ve böylelikle milyon krondan tasarruf edeceğiz.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber