Cumartesi, Mart 2, 2024

Putin’e yakın Rus iş insanının oğlu Norveç’te yargılandığı davada beraat etti

En Çok Okunanlar

Putin’e yakın Rus iş insanının oğlu Andrey Yakunin, Norveç’te Rusların dron uçurmasını yasaklayan yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada suçsuz bulundu.

Norveç’in Troms kentindeki Nord-Troms ve Senja Bölge Mahkeme, kararında, hobi için dron uçurmanın yaptırım düzenlemeleri kapsamında olmadığına hükmetti.

Yakunin’in beraat etmesine dair açıklama yapan avukatları John Christian Elden ve Bernt Heiberg, “Bölge mahkemesinin Andrey Yakunin’in Norveç’te bir suç işlemediği sonucuna varması çok sevindirici ama hiç şaşırtıcı değil.” dedi.

Yakunin’in 120 gün hapis cezasına çarptırılmasını talep eden savcılık, mahkemenin kararını temyize götürdü.

– 17 Ekim’de gözaltına alınmıştı

Yakunin, 3 Ağustos-6 Eylül’de ana karanın kuzeyinde 800 kilometreden daha uzak bir bölgede yer alan takımadalarda dron uçurmuştu.

Bunun üzerine Yakunin, 17 Ekim’de Rusların dron uçurmasını yasaklayan yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle Hammerfest’te gözaltına alınmış, yelkenli teknesine düzenlenen baskında “dron ve elektronik cihazlarına” el konmuştu.

29 Kasım’da yargılanma süreci başlayan Yakunin’in avukatı, hem Rus hem de İngiliz pasaportuna sahip müvekkilinin İngiliz vatandaşı sayılması gerektiğini savunmuştu.

Ayrıca 47 yaşındaki Yakunin’in dağcılık ve yelken yaparken yaptığı çekimlerle yasayı ihlal etmediği ileri sürülmüştü.

Norveç, Rus şirketleri veya vatandaşlarınca işletilen uçakların, “Norveç topraklarına inmesi, kalkış yapması veya üzerinde uçmasını” yasaklamıştı.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber