Pazar, Şubat 25, 2024

Sigara kullanımı cinsel işlev bozukluğuna neden oluyor

En Çok Okunanlar

Norveç’teki Bergen Üniversitesi’nde yaşlanan erkeklerde görülen cinsel işlev bozukluğu ve ereksiyon probleminin nedenleri araştırıldı.

Yapılan araştırmanın sonucunda yaşlı erkeklerdeki cinsel işlev bozukluğu ve ereksiyon probleminin nedeni olarak kas gücünün yaşlandıkça zayıflaması olduğu tespit edildi.

Uzmanlar, cinsel işlev bozukluğu ve ereksiyon gibi sorunların önüne geçilmesi için haftada en az 3 kez yoğun egzersiz yapılması gerektiğini ifade etti.

“En olumsuz etkenlerden biri sigara”

Bergen Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü Uzmanı Anders Flataker Viken, yaptıkları araştırmaya dair bilgiler paylaştı.

Norveç, İzlanda, Danimarka ve Estonya’dan 45-75 yaş grubundaki 2 bin 116 erkek üzerinde araştırma yaptıklarını belirten Viken şu bilgileri aktardı:

“Yaş ilerledikçe kas gücünde meydana gelen zayıflama cinsel işlev bozukluğu ve ereksiyon sorununa yol açıyor.

Yaptığımız araştırmada, kas gücünü sağlam tutan erkeklerde cinsel performansın daha yüksek olduğu sonucuna ulaştık.

Yaşın ilerlemesi konusunda hiç kimsenin yapabileceği bir şey yok. Ancak düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmek insanların kendi elinde.

Obezite ve diyabete neden olacak faktörlerin önüne geçtiğinizde yaşam boyu cinsel işlevinizi koruyabilirsiniz.

Ayrıca, sigara kullanımı da cinsel işlev bozukluğu ve ereksiyon probleminin ortaya çıkmasındaki başlıca etkenlerden bir tanesi.

Hiç sigara kullanmayan, geçmişte sigara kullanan ve aktif olarak sigara kullanan erkekler arasında yaptığımız araştırmada en olumsuz sonuç aktif olarak sigara kullanan erkeklerde görüldü.”

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber