Pazartesi, Şubat 26, 2024

Danimarka’da Kraliyet Koşusu Royal Run katılımcı rekoru kırdı

En Çok Okunanlar

Danimarka’da Kraliyet Koşusu Royal Run için ekstradan satışa sunulan son 7 bin 500 bilet de tükendi

Yeni Kral 10. Frederik’in ilk defa katılması beklenen Kraliyet Koşusu Royal Run için 95 bin bilet satıldı.

Royal Run 2023’e 93 bin 684 kişi katılmıştı.

Böylece bu yıl yapılacak Kraliyet Koşusu en yüksek katılımcı sayısına sahip koşu olacak.

Bu yıl Brönderslev, Aarhus, Fredericia, Kalundborg ve Kopenhag/Frederiksberg olmak üzere 5 kentin ev sahipliği yağacağı Kraliyet Koşusu 20 Mayıs’ta gerçekleşecek.

Kraliyet Koşusu 2023 – Fotograf: Matthew James

“Yoğun katılımdan dolayı memnunuz”

Royal Run Yönetim Kurulu Üyesi Jens Otto Störup, kısa sürede başlangıç numaralarının tükenmiş olmasının ve yoğun katılımın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Störup, “Kraliyet Koşusu’nun on binlerce Danimarkalıyı hareket etmeye, egzersiz yapmaya ve spor topluluklarına katılmaya nasıl motive edebildiğini görmek harika” dedi.

Veliaht Prens Christian (sol 2), Prenses Isabella (sol), Prens Vincent (sağ 2) ve Prenses Josephine (sağ). (Kraliyet Koşusu 2023) – Fotograf: Lars Møller

Royal Run hakkında

İlk defa o zaman Veliaht Prens olan Frederik’in 50’inci yaş gününü kutlamak için koşulan Kraliyet Koşusu yoğun ilgi görmesi sebebiyle her yıl düzenlenmeye başlandı.

Her yıl ülkenin 5 şehrinin ev sahipliği yaptığı Kraliyet Koşusu, Danimarka kraliyet ailesi tarafından geleneksel olarak düzenleniyor.

Vatandaşlar koşuda Kraliyet ailesine mensup üyelerle birlikte koşma imkanına sahip olurken, 1, 5 ve 10 kilometrelik etaplar halinde koşuluyor.

Kral 10. Frederik (Kraliyet Koşusu 2023) – Fotograf: Matthew James

Şimdiye kadarki en yüksek katılımcı sayısına sahip olacak olan Kraliyet Koşusu 2024’e kayıt yaptıranların yüzde 30’unun daha önce yarışa katılmadığı ifade edilirken, yüzde 40’ının ise önceki Kraliyet Koşularına katıldığı belirtildi.

Danimarka Spor Konfederasyonu, DGI ve Danimarka Atletizm Federasyonu’nun iş birliğiyle kurulan ‘Hayatın için hareket et’ tarafından düzenlenen Kraliyet Koşusu’nun bu yıl stratejik ortakları arasında TrygFonden, Nordea Vakfı ve Novo Nordisk Vakfı yer alıyor.

Son Haberler

Özlem Çekiç’in kardeşine hapis ve sınır dışı cezası

Danimarka'da Sosyalist Halk Partisi eski milletvekili Özlem Çekiç'in kardeşi Cemal Çekiç, hapis ve sınır dışı edilme cezası aldı.

Daha fazla haber